To, że algi mają zbawienny wpływ na naszą skórę i zdrowie wiemy wszyscy, ale czym tak naprawdę są i jak wybierać kosmetyki z ich zawartością, nie do końca jest takie jasne. Wybierając dla siebie produkty, sięgajmy po nie świadomie. Wybierajmy to co najlepsze i najbezpieczniejsze dla naszej skóry i zdrowia.
Właściwości Alg
Algi, inaczej glony, to wielkie bogactwo cennych dla naszej skóry substancji. Zawieraj duże ilości węglowodanów (szczególnie polisacharydów) protein, lipidów, róznego rodzaju mikroelementów i witamin. Posiadają właściwości nawilżające, odmładzające, oczyszczające, antyalergiczne, regenurujące, przeciwłojotowe, przeciwcellulitowe, wyszczuplające oraz wzmacniające nasz system odpornościowy, zwiększaj aktywnośc i wydoność organizmu. Algi zaopatrują naszą skórę w witaminy, aminokwasy, elementy śladowe, proteiny i składniki mineralne, przez co regenerują tkanki i komórki, zapoewniją prawidłowe nawilżenie, Zawarte w algach polifenole, posiadają właściwości antyoksydajyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne. Badania wykazały, że ekstarkt alg chroni ludzkie keratynocyty i fibrablasty przed działaniem wolnych rodników, opróżniniając tym samym procesy starzenia, Lipidy występujące w glonach zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym także kwas linolenowy, który wzmacnia barietę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka.
Algi a Alginaty
Na rynku kosmetycznym, w dzisiejszych czasach można spotkać miliony preparatów, które mają poprawić stan skóry. Oprócz kremów, serum, ampułek, ważnym preparatem używanym prawie w każdym zabiegu jako etap aktywny, są algi i alginaty. Ważne dla kosmetologa, jak i dla Klienta, jest to, żeby poznać różnicę między tymi bliskoznacznymi słowami, oznaczającymi całkiem, co innego.
Wiele firm zajmujących się profesjonalną kosmetyką posiada w swojej ofercie alginaty. Jednak nie wszystkie posiadają mikronizowane algi, zwane inaczej glonami morskimi. Algi i alginaty mają ze sobą mało wspólnego. Alginaty, inaczej zwany hydroplastycznymi maskami są stosowane w kosmetyce od dawna. Zazwyczaj mają delikatne kolory od błękitu, bieli, różu, po zieleń czy żółć. Wyróżniają się tym, że ładnie pachną. Mają istotne znaczenie kosmetyczne, ponieważ w zabiegach kosmetycznych dają tzw. efekt okluzji. Okluzja oznacza tworzenie „filmu” na skórze, w tym przypadku film stworzony jest przez alginat, który powoduje zmniejszenie TEWL (Transepidermal Water Loss – transepidermalna utrata wody) przyczyniając się również do otworzenia porów skórnych i wniknięcia substancji aktywnych, umieszczonych pod alginatem. Takimi substancjami aktywnymi mogą być serum, ampułki, ekstrakty. Alginat jest to zazwyczaj proszek o wysokiej porowatości, uzyskany ze ściany komórki algowej, który w odpowiednich proporcjach mieszany jest z wodą. Czysty alginat w przeciwieństwie do algi zawsze mieszamy w wodzie o temperaturze poniżej 36oC. Jest to bardzo ważne i celowe działanie, ponieważ alginat zmieszany z cieplejszą wodą bardzo szybko zastyga. Po zmieszaniu alginatu i wody tworzy się zawiesina o konsystencji gęstej śmietany, którą nakładamy na twarz, szyję dekold. Po kilku minutach zawiesina tężeje, dzięki czemu możemy ją zdjąć w jednej całości.
Algi morskie, inaczej zwane glonami, to wspólna nazwa dużej grupy wodnych organizmów (około 33000 gatunków), najczęściej samożywnych, o bardzo różnej wielkości: od kilku milimetrów do kilku metrów długości. Występują w wodach oceanów, mórz, rzek i jezior we wszystkich strefach klimatycznych, zarówno w wodach słonych, słodkich, zimnych i ciepłych. Znalazły zastosowanie w medycynie, kosmetologii, biotechnologii, dietetyce. W połowie XIX wieku powstała nauka – algologia – zajmująca się badaniem właściwości i środowiska alg, która rozwija się do dnia dzisiejszego. Algi zaopatrują naszą skórę w witaminy, aminokwasy, elementy śladowe, proteiny i składniki mineralne, przez co regenerują tkanki i komórki, zapewniają prawidłowe nawilżenie. Zawarte w algach polifenole, posiadają właściwości antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne. Badania wykazały, że ekstrakt alg chroni ludzkie keratynocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia. Lipidy występujące w glonach zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym także kwas linolenowy, który wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka. Zawarte w algach węglowodany (mannitol) działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych. Algi mają właściwości dotleniające i regenerujące. Wykazują zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień. Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi z alg morskich szczególnie polecane są do pielęgnacji skóry osób często przebywających w suchych pomieszczeniach, narażonych na działanie skażonego powietrza wielkich miast, żyjących w ciągłym stresie. Czynniki te wpływają bowiem negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia. Algi są także jednym ze składników preparatów antycellulitowych. Zwiększają one fizjologiczne działanie metaboliczne komórek. Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu. Algoterapia daje dobre wyniki w otyłości, przy rozstępach skóry na brzuchu i na piersiach. Algi stosowane są tu w postaci płynów i żeli kąpielowych oraz preparatów do masażu ciała. Ze względu na właściwości algi wykorzystywane są także w odżywkach i żelach stosowanych do pielęgnacji oraz układania włosów.
Algi zmikronizowane są w postaci miałkiego proszku, o zapachu morza i glonów morskich, które należy rozrabiać z wodą o temp. 38 oC. Zawsze algę należy zabezpieczyć przed bezpośrednim dotykiem do skóry. Zbyt skoncentrowana alga może podrażnić wrażliwe skóry, dlatego tak jak w maskach gipsowych wykorzystuje się tutaj gazę. Bezpośrednio na skórę powinien być nałożony tzw. katalizator jonów morskich, który będzie dodatkowo pomagał w przedostaniu się składników aktywnych do głębszych partii skóry. Firma Thalgo oferuje Plasmalg Gel, który obok właściwości katalizujących, posiada również właściwości wzmacniające powierzchniową wrażliwość skóry oraz balansuje skórę trądzikową. Profesjonalna, francuska firma Thalgo może pochwalić się ponad 20 rodzajami alg, które wykorzystuje w swoich preparatach. Thalgo, jako jedyna firma przoduje na rynku polskim i zagranicznym w dziedzinie mikronizacji. Jako jedyna firma w procesie biotechnologicznym pozyskuje z 15 kg świeżych alg – 1 kg alg zmikronizowanych. O co tak naprawdę chodzi w procesie mikronizacji? Otóż wszystkie składniki aktywne zawarte w algach muszą przedostać się w głąb skóry, by móc aktywnie działać. Odkryta i opatentowana na początku lat sześćdziesiątych metoda, pozwala na wykorzystanie jonowej zawartości alg w szerszym zasięgu w kosmetyce i medycynie, niż było to możliwe do tej pory. Wcześniej algę preparowano tak jak zioła (czyli suszono ją i rozgniatano), ale w dalszym ciągu cała jej najbardziej bogata część znajdowała się w komórkach algowych i nie była wykorzystana. Thalgo wybrało trzy podstawowe algi do preparacji Micronized Marine Algae: Laminaria Digitata, Fucus Vesiculosus, Lithothamnion Calcareum. Algi te pochodzą z dużych głębin zimnych mórz, są najbogatsze w witaminy i minerały. Rozmnażają się selektywnie i wyławiane są z Morza Północnego tylko w okresie zrównania dnia z nocą (Equinox), kiedy to skoncentrowanie minerałów i pierwiastków śladowych w ich organizmie jest największe. Wszystkie trzy są poddane procesowi suszenia (słońcem) i osobno zmielone, następnie w odpowiednich proporcjach przenoszone są do bębnów ciśnieniowych. Tam przy zmiennym ciśnieniu i niskiej temperaturze komórki alg otwierają się i cała ich jonowa zawartość wydostaje się na zewnątrz. Proces ten zakończony jest w kolektorze, zaopatrzonym w filtry, który zbiera delikatny proszek wysoko skoncentrowanej algi. Algi i alginaty różnią się całkowicie od siebie. Nie należy zatem mylić tych dwóch różnych pojęć. Obydwa preparaty są bardzo ważne w kosmetyce twarzy i ciała. Należy jednak pamiętać, że mają całkowicie różne zastosowanie. Różnią się nie tylko wyglądem, zapachem, sposobem nakładania czy rozrabiania. Najważniejsze jest ich działanie, w przypadku alginatu jest to działanie okluzyjne, w przypadku alg – intensywne działanie składników aktywnych.
*na podstawie publikacji firmy Thalgo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz